skip to Main Content

Letonya’da yaşam – III

Türkiye seyahatim öncesinde pasaportun sayfalarını karıştırırken 4 sene önce oturma izni sırasında aldığım vizenin tarihine takıldı gözüm bugün. Evet tam 4 sene olmuş! Letonya’ya yerleşmek, Letonya’da yaşamak, Letonya’da iş bulmak nasıl olur diye interneti alt üst edişim oysaki daha dün gibi geliyor. O dört senenin muhasebesini yapmam kolay değil ama neler öğrendim neler yaşadım şöyle bir özetleyeyim:

 • 2 farklı şirkette çalıştım.
 • 2 kez hastanede kaldım; Bir kez boyun fıtığından bir kez de sarkoidoz teşhisinden.
 • Dünyalar tatlısı bir kızım oldu.
 • Nihayet kendime ait bir evim oldu ve kira ödemekten kurtuldum.
 • Bir çok güzel insanla tanıştım; Hatta kimisini bu blog sayesinde tanıdım.

Farklı iş deneyimleri

İlk çalıştığım şirkette (Accenture) neredeyse gece gündüz çalışıyordum. Liderliğini yaptığım ekibin bir kısmı Hindistan’da bir kısmı Letonya’da bir kısmı da Belçika’daydı. Farklı zaman dilimlerinde ve kültürlerde yaşayan insanları ortak bir amaca yönlendirip idare etmek ne kadar zormuş bunu en zor yoldan tecrübe etmiş oldum ama bunu çok iyi bir şekilde başardığımı düşünüyorum. Zorlu çalışmamın meyvelerini de kariyerimde yükselme ve saygınlık olarak hemen topladım. Fakat aşırı stresli projeler ve iki yıllık süren bu yoğun tempo sağlık sorunlarınıda beraberinde getirdi. Başka limanlara yelken açma vakti gelmişti artık.

Accenture’dan ayrılan bazı iş arkadaşlarım yine başka bir çok uluslu firmada işe girmişlerdi ve benimde onlarla çalışmam için teklif getirdiler. Yeni firmayı ve çalışma tarzını inceleyince sonunda özel hayatıma da zaman ayırabileceğim bir şirket olduğunu anladım ve iş tekliflerini kabul ettim. Yazılım Kalite Kontrol Ekip Lideri pozisyonunda başladım ve neredeyse bütün departmanı yeniden yapılandırma şansım oldu. Tabii bunda bana güvenen ve sürekli destek olan yöneticimin çok büyük bir katkısı var. Türkiye’de olsam sanırım birileri ya ayağımı kaydırır ya da “sen çok konuşuyorsun bir sus bakalım” derdi. Belki sizlerin çok başka tecrübeleriniz ya da gözlemleriniz var ama ben maalesef çoğunlukla bu yönde örnekler gördüm ya da duydum arkadaşlarımdan. Neyse konuya geri dönelim; hem teknoloji hem de güncel yazılım geliştirme metotlarını kullanan bu şirkette ülkenin en iyileriyle çalışıyorum ve her gün yeni bir şey öğreniyorum. Hatta bir sene içerisinde yönetici pozisyonuna yükselerek yüksek bütçeli projelerde sorumluluk sahibi oldum. Sizinle bunları paylaşmamın sebebi, yurtdışında da rahatça kariyerinizde ilerleyibileceğiniz konusunda sizi biraz da olsa cesaretlendirmek. Korkacak bir şey yok, yeterki siz bir deneyin 🙂

Herşeyin başı sağlık

Letonya’da iki ciddi rahatsızlık geçirdim şu ana kadar; Birinci strese dayalı boyun fıtığı, diğeri de halen sebebi bilinmeyen sarkoidoz. Boyun fıtığı ne kötü birşeymiş arkadaş, yattığım yataktan kalkamadım. Ambulansla gelen sağlık görevlilerin yardımıyla acilde aldım soluğu ve daha sonra Gailezer denilen devlet hastanesinde 1 hafta kaldım. Benden sorumlu doktor ve bir hemşire haricinde İngilizce konuşan yoktu benim bulunduğum bölümde. Gerçi sadece doktorun İngilizce konuşması yeterliydi benim için. 6 kişilik bir oda da ilk bir kaç gün 50 küsür yaşlarında elektrik teknisyeni olan bir beyefendiyle odayı paylaştık. Şanslıyım ki bu beyefendi İngilizce konuşuyordu ve onunla sohbet ederken zaman daha çabuk geçti. Şimdi size otel değerlendirmesi yapar gibi hastane değerlendirmesi yapmış gibi olmayayım ama belki işinize yarar (İnşallah ihtiyacınız olmaz). Gailezer Riga’daki en büyük hastanelerden biri, tıp fakültesi öğrencilerininde pratik yaptığı bir hastane. Genel olarak temiz, ekipmanları yeni ve düzenli bir hastane. Yabancı olduğum için olabilir belki ama arkadaşça davrandılar ve çok yardımcı oldular kaldığım süre boyunca. Tedavi gereği fizyoterapi almıştım ve fizyoterapiyi yapan hemşirenin benimle Fransızca iletişim kurmaya çalışması çok ilginçti. Aslında saygı bile duydum çünkü ben yabancı bir dilde konuşuyordum ve onun da bildiği tek yabancı dil Fransızcaydı.

İkinci durağım Ulbroka tarafında etrafı ormanla çevrili Tüberküloz ve Göğüs Hastalıkları hastanesi oldu. Alnımda deri altında oluşan bir nodülün araştırılması için bir haftalığına bu hastaneye gönderildim (Neyseki bir şey çıkmadı). Bu hastane hiçbir göğüs hastalığı olmayanı bile hasta eder. Hastane özellikle şehir dışında ve ormanın içerisinde inşa edilmiş eski bir hastane ama herşeyi en ince ayrıntısına kadar araştırıyorlar. Genel olarak hastanede İngilizce konuşan sadece iki kişi buldum, biri hastanenin müdürü diğeride benden sorumlu doktor. Yine şansım yaver gitti yani. İlgi alaka çok iyiydi yine yabancı olduğum için daha fazla ilgi gösterdiler sağolsunlar ama bir daha o hastaneye gitmek istemem açıkçası.

Genel olarak Letonya’da sağlık hizmetleri için Veselibas Centrs 4 isimli özel hastane zincirinin hizmetlerini kullanıyorum, bir çok doktor İngilizce konuşabiliyor (http://vc4.lv/pub/filiales). Diş bakımı ve tedavisi içinse bugüne kadar hep Denta’yı kullandım, İngilizce konuşan çok iyi doktorları var. Fiyatları websitelerinde bulabilirsiniz (http://denta.lv/)

Bu arada kızım burada doğduğu için buradaki doğum hastanelerini ve prosüderlerini de araştırdık baya. Yaşadıkça öğreniyoruz doğrusu 🙂

Kral öldü, yaşasın yeni kral!

Başlık alakasız gibi gözükebilir ama aslında artık ev sahibine değil bankaya kiraya ödeyeceğim için böyle bir başlık kullanayım dedim. Letonya’da mortgage yoluyla gayrimenkul alımınıda şahsen tecrübe etmiş oldum. Allah insanı bu bankaların eline düşürmesin, imzalanan o kadar belgeden sonra insan ruhunu ipoteklemiş gibi hissediyor. Neyse lafı uzatmayayım, Letonya’da mortgage yoluyla gayrimenkul sahibi olmak mümkün tabii bazı koşulları var dünyanın heryerinde olduğu gibi.

4 yılın özeti

Letonya’ya taşındığım için hiç pişmanlık duymadım ve geriye dönüp baktığımda da aslında buraya taşınarak hem kendim için hem de ailem için ne kadar doğru bir tercih yapmış olduğumu görüyorum. Doğasıyla olsun, insanlarıyla olsun, bana kattıklarıyla olsun Letonya küçük ve huzurlu bir ülke. Kötü bir şeyler yok mu? Elbette var ama bunlar Türkiye gündemiyle karşılaştırınca devede kulak kalıyor inanın. Ne tecavüz ne canice adam öldürme ne de gereksiz boş bir gündemi var. Bir şehrin sokaklarında güvende hissederek yürümek… Neyse anladınız siz işte.

Sevgili okurlar…

Buraya kadar okuduysanız bravo vallahi, üşenmeden okumuşsunuz. Çok teşekkür ederim 🙂 Bu blog sayesinde son 4 senede çok güzel insanlarla tanıştım. Kimi zaman onlar benden, kimi zaman da ben onlardan bir şeyler öğrendim. İnşallah bu yazımla da sizin için faydalı bir şeyler paylaşmışımdır, sizde düşünşecelerinizi ya da tecrübelerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim.

Saygı ve sevgilerimle

Not: Letonya’daki tecrübelerimi paylaştığım ilk yazıları Letonya’da yaşam – I ve Letonya’da yaşam – II yazılarımdan okuyabilirsiniz.  Tüm yazılımı görmek için Blog linkine tıklamanız yeterli.
Eğer Letonya’da ya da Avrupa’da oturum izni alarak yaşamak istiyorsanız benimle İletişim sayfasından irtibata geçebilirsiniz.

This Post Has 54 Comments
 1. Selam ,
  Daha önce yine yazmşıtım .Taşınma ve yaşam la ilgili bilgi vermiştiniz teşekkür ederim .
  Biz Allah kısmet ederse Temmuz un ilk haftası Riga ya taşınıyoruz. 🙂 Eşim TAV in bir alt kuruluşu olan BTA da çalışıyor bu sebepten dolayı iki çocuğumuzla (7 ve 11 yaş) taşınmaya karar verdik . En büyük etken TR deki eğitim sistemi ve burdaki kargaşa oldu . Eşim Macar çocuklarin Türkçe ve Macarca ana dili .Orda en büyük kaygımız çocuklar için DİL sorunu ? İngilizce eğitim veren okullar Çok pahalı bütçemiz yeterli degil zaten Normal okula göndermeyi planlıyoruz. Yoksa bende fuent ingilzce ve macarca var ben idare ederim .
  Eşim ha keza aynı şekilde .Biz 2010 yılında Budapeste den İstanbul a taşındık (biz her 5 yılda bir taşınırız hayatı renklendirmek lazım :))) ) ama bu sefer daha zor çünkü çocuklar büyüdü .

  Bakalım hayırlısı .

 2. Merhaba,
  Yazılarınızla bizleri bilgilendirdiğiniz icin size teşekkür ederim.
  Letonya ya yerleşmek istiyoruz. Bu konuda bazı sorularım olacak. Yardımcı olabilirmisiniz.
  Riga da rusca ve ingilisce eğitim veren ortaokul ve lise varmı? Varsa ingilizce hazırlık sınıfı varmı? Okulların yıllık ücretleri nekadar?
  Çocuklarn Letonyada okuyacak olmalarından dolayı anne ve babasına oturma izni verirlermi?
  Şimdiden tesşekkür ederim.

  1. Arzu Hanim,
   Size mail uzerinden donus yaptim. Oradan sorularinizi benimle paylasabilirsiniz.

 3. Iletisim kısmından bir mesaj da ben gönderdim. Umarım yardımcı olabilirsiniz.

  Teşekkürler.

 4. Öncelikle merhabalar ve teşekkürler;
  Belli bir zamandır aradığım tarzda bir yazı serisi. Büyük ölçüde aklımdaki sorulara yanıt buldum ve girizgahı bir teşekkürle yapmayı borç bildim. Benim merak ettiğim meselelerden birkaçı şunlar ki; insanların ikili ilişkilere, sokakta genç aklıyla takınan tavırlara, yabancılara karşı tutumu nasıl? Sadece ingilizceyle ne kadar dayanılabilir? Avrupa’nın diğer ülkelerine (Almanya, Fransa, İtalya gibi…) kısa süreli seyahatler bir öğrenciye pahalıya patlar mı? Ayrıca gece hayatı için bir öğrencinin cebinden bir gecede tahminen kaç lat çıkar? Oldukça uzun bir yazı ve fazla soru oldu ama okur ve yanıtlarsanız beni çok sevindirirsiniz, zira ilk yurtdışı deneyimim olacak. Tekrardan teşekkürler. Unutmadan not düşeyim gelmek istediğim yer Riga.

  1. Okan Bey,
   Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim öncelikle. Kimsenin kimseye karıştığı yok, burada bir çok yabancı yaşıyor ve yabancılara karşı nazikler eğer yabancılarda onlara ve onların kültürüne karşı nazik ve saygılıysa. Bu dünyanın her yerinde böyle aslında. Yazılarımda ve yorumlarımda uzun süredir sadece İngilizce konuşarak çokta normal bir hayat yaşadığımı daha önce belirttim. Onun için bir çekinceniz olmasın. Seyahat ve gece hayatıyla ilgili sorduğunuz sorulara benim cevap vermem mümkün değil çünkü bunlar hep sizin kişisel tercihlerinize bağlı. Elbette ucuz ve pahallı seçenekler mevcut, ama siz ucuz seçenekleri tercih edermisiniz onu bilemiyorum. Seyahatla ilgili sorularınızı otobüs/uçak fiyatlarını internetten bakarak sizde bulabilirsiniz tahminimce. Herşeyi devletten beklemeyin 🙂

 5. Merhaba ben eşim ve kızım Letonya ya göç etmek orada çalışmak istiyoruz lütfen bize bir yol gösterin orada iş bulmak için ve bize Letonyada dan iş teklifi gelmesi için vize alabilmek adına kimseyi tanımıyoruz… Ne yapmamız lazım… Mail ile ulaşın lütfen… Teşekkürler

 6. Kıymetli okan kardeşim.
  Tr de bir gelecekten umut keserek ülkeden ayrıldım. Riga üzerinden finland a gittim ama kararsız kaldım. Iltica edecektim.
  Avusturya ya bir arkadaşımın yanına geçtim. Letonya yi inceliyorum.
  Oraya gelip kendime yeni bir hayat kurmak üzere iltica etmeyi düşünüyorum.
  Bana bir yön bir fikir verirsen çok sevinirim.
  Teşekkür eder saygı ve sevgilerimi sunarım.

  Ali aydın

  1. Merhaba Ali Bey,
   Iltica konusunda pek tecrubem yok ama size nasil yardimci olabilirim?

 7. letonyadaki bankalardan birisinde banka hesabı açmak istiyorum .bu konuda bilgi verebilirseniz memnun olurum

 8. Merhaba Okan Bey,
  Bizim memlekette bir çok kişinin içinde olduğu endişeleri ben ve eşim fazlasıyla hissediyoruz. Zira 4 yaşindaki oğlum için iyi bir eğitim rahat ve güvenilir bir yaşam sürebileceği bir ülkeye yerleşmek istiyorum.
  Tabi sizde taktir edersiniz ki bu bir macera, üstelik yabancı dil konusunda da oldukça yetersiziz
  Ama dediğim gibi çocuk söz kom-nusu oluna maceraya katılmalımı diye sizden bir baba olarak fikir almak istiyoruz
  Saygılarımla.

 9. Merhaba ben ve eşim ve 2 yaşında oğlumuzla artık Türkiye den ayrılmaya karar verdik. bize uygun yerleşebileceğimiz bir ülke arıyoruz ve Letonya dikkatimizi çekti. buradaki evimizi satıp Letonya dan ev almayı düşünüyoruz. İnternetten bulabildiğimiz bilgiler de mülk edinenlere oturum ve daha sonra da vatandaşlık verildiğini okudum .3 kişilik ailenin oturma izni için alınması gereken mülkün minimum değerini diğer detayları biliyorsanız yardımınızı rica ediyorum.
  Teşekkürler…
  not: iletişim sayfasın dan ulaşamadım

 10. Merhaba bu saatten sonra size yazacak insanların sayısı artacaktır çünkü buralar çok karıştı ve çocuğu olan herkes gibi bizim kafamızda çok karışık. Ben 45 yaşında kimya mühendisı bir bayanım. Biz ve komşularımiz hep birlikte (2 aile toplam ve 2 cocukluyuz) Rıga ya taşımayı düşünüyoruz. Onlar doktor olduğu için işleri zor o yüzden önce ben gelip test etmek istiyorum. Nereden iş bulabilirim sizce? Bana bu konuda yol gösterir misiniz? Tskler

  1. Sabriye Hanim Merhaba,

   Mail uzerinden size telefon numarami gonderdim. Su an Turkiye’deyim, aradiginiz takdirde konuyla ilgili ayrintili olarak konusabiliriz.

 11. Merhabalar çok güzel bir yazı olmuş şans eseri yazınızı gördüm ve ülkenin durumu malum eşim ile beraber bizde buralardan gitmeyi düşünüyoruz .ben ve eşim ikimizde konservatuvar da çalışıyoruz yrd. Doç. Olarak yani müzisyeniz . Sanatçılara önem veriliyormu yada oralarda nerelere baş vurulur bir fikriniz varmıdır. Müzik okulu yada konservatuvar gibi . Bize bir yol göstermenizi isteriz. Teşekkürler

 12. Öncelikle tüm yazılarınızı baştan sona kadar okudum ve gerçekten minnettar oldum. Misafirperverliği, dürüstlüğü ile bilinen bizlerin kendinden başkasını düşünmeyen bir hale gelmiş olduğumuzu görüp ümidimi yitirmeye başlamışken, sizin gibi sadece insanlara yardım etmeye çalışan insanları görmek umudumu tazeliyor. Herkesin msjına da tek tek yanıt vermişsiniz bu nedenle yazınız ve ilginiz için teşekkür etmek istiyorum. Bende ülkemizin durumu , istanbulun keşmekeşi ve ilk başta bahsettiğim insanlarımıza inancımın azalması nedeni ile yurt dışı yaşam seçeneklerini değerlendirirken kendimi blogunuzda buldum. Daha önce barselona, roma ve belgrad da sadece turistlik amaçlı bulundum ve oralardaki düzen, insana saygı , yaşam koşulları beni sanırım her geçen gün yurt dışında yaşamaya daha çok yaklaştırıyor. Letonya işin ilk aklıma gelen kırsaldan bir ev alıp oturma izni ile yerleşmekti. Fakat tabi ne iş yapacağıma karar vermek ve planlamak lazım. İstanbulda özel bir bankanın merkezi denetim yapıyorum. Aslında işim DWH üzerinden sql server ve access le belirli sorgular yazmak ve bulgu tespit edip raporlamasını yapmak. Konu ile alakalı olduğunuz için biraz açık yazdım. Benim size sorum letonya da uluslar arası bir firma da IT sektöründe iş ilanlarına buradan başvurma şansım var mı. Varsa bi iş arayabileceğim bir internet sitesi patlalırsanız sevinirim. İkinci sorum ise lise ve ünivde hazırlık okudum fakat yıllarca kullanmadıgım icin şuan intermadiate seviyesinde ingilizce benim için yeterli olurmu? Çok uzun yazmışım kusura bakmayın anlayışınız için teşekkür ederim.

 13. Merhaba Okan Bey;
  Yaklaşık 3 hafta önce avrupa birliği gönüllü projesi için bulunduğum Letonyadan Türkiyeye dönüş yaptım.2 haftadan bu yana da Letonyada iş arayışımı internet üzerinden ve oradaki arkadaşlarım aracılığı ile sürdürüyorum.Ciddi anlamda Kreiss lojistik firmasıyla bir skype görüşmemiz oldu.Sonucunu hala bekliyorum.Sizin ilk çalıştığınız şirketin ilanlarıda sitelerde oldukça dikkatimi çekiyor.Önerileriniz ya da iş anlamında beni yönlendirebileceğiniz bir kurum var mıdır acaba?
  Çok teşekkürler,esenlikler…

 14. kardeşim merhaba

  bende birçok buradaki arkadaş gibi ülkeden ayrılmayı düşünüyorum iş kurmak niyetindeyim bununla ilgili olarak sizle nasıl görüşebilirim. ayrıca bekarım yani beni burada bağlayan herhangi bir şeyde yok
  nasıl iletişime geçebiliriz?

  1. Merhaba,
   Size mail gonderdim ama size ulastimi bilmiyorum. Geri donus yaparsaniz yardimci olmaya calisirim.

 15. merhaba,
  ben makine mühendisiyim. Riga’da master yapıp (master sırasında çalışarak), ya da iş bulursam oraya yerleşmeyi düşünüyorum.
  iş bulma konusunda cv’mi göndermem için bildiğiniz siteler ya da firmalar var mı acaba?
  yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

 16. merhaba, ben ve eşim öğretmeniz 3üz bebeklerimiz var letonyaya yerleşmek isitiyoruz mülk alarak yerleşep bir iş bulabilir miyiz. üllkenin tadı tuzu kalmadı.

 17. Merhaba son günlerde yaşanan kötü olaylar sonrası 5 yaşındaki oğlumun geleceği için endişe etmeye başladık ve başka bir ülkede yaşamaya karar verdik Letonya ilgimi çekti . Kafamda çok karışık sorular var mailleşebilirsek bana yardımcı olabileceğinizi düşünüyorum. Teşekkür ederim.

 18. Merhaba. Ben Letonya ve Belçika arasında erasmus için ikileme düştüm. Hangi ülke öğrenci için daha uygun karar veremiyorum. Önceliklerim gezmek ve ucuzluk olduğu için riga teknik üniversitesi mi yoksa belçika(KATHO) mı yazsam çıkmazdayım.

  Letonya’nın belçika’ya göre daha ucuz olduğunu düşünüyorum. Soğuk hava biraz korkutuyor ama problem değil. Ayrıca avrupayı gezmek açısından uzak bir konumda bulunması da beni korkutuyor. Sizce öğrenci şehri midir? Hangisini tercih etmeliyim? Küçük ülke olması bir dezanavantaj mıdır?

 19. Merhabalar Hocam,

  Letonya’da Yaşam konulu üç makelenizi de okudum ve verdiğiniz bilgiler için öncelikle teşekkür ederim. 2 gün önce Linkedin aracılığıyla sizin de çalışmış olduğunuz Accenture şirketinden mesaj aldım. DevOps için çalışan arıyormuşlar ve benimle de görüşmek istiyorlar. Onlara da belirttiğim gibi aslında ben 7 yıldır .Net Web Developer olarak çalışıyorum. Buna rağmen niye bana yazdılar onu da bilmiyorum ya neyse 🙂 Ben aslında size Letonya’da çalışma izni nasıl çıkıyor, maaş durumları ile yaşam standartları nedir gibi sorular soracaktım ama baktım ki benzer sektördeyiz ve gelen teklif sizin de çalıştığınız bir firmadan 🙂 Letonya hakkında gelen bilgilerle beraber bu şirket hakkında da bilgi verebilir misiniz? Benim asıl merak ettiğim nokta ben burada DevOps olarak başlasam bilgimi gösterdikten sonra yazılım ekiplerine geçebilir miyim? Ya da orada iş değiştirmek kolay mı? Bir de benim asıl amacım yurtdışında master yapmak. Bunun için de dil sınavlarına hazırlanıyorum. Böyle bir teklif gelmişken belki tam yeri olmasa da yurtdışında ingilizceye çalışmak ve orada üniversitede master yapmak mantıklı olabilir diye düşündüm. Sizce nasıl olur?

  Yardımlarınız ve vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Melih Bey,
   Accenture’la gorusmeleriniz devam ediyormu su an bilmiyorum ama size mail uzerinden geri donus yaptim.

   1. Merhabalar,
    Benim de Abap developer pozisyonu Accenture Riga ile görüşüyorum. Yukarıda Melih beyi sorduğu soruların aynısını bende sormak isterim. Bana da dönüş yaparsanız çok sevinirim. Ayrıca şuan çalıştığınız yerin adını da öğrenebilir miyim? Çok teşekkürler

 20. Merhaba,
  Ben emekli maden mühendisiyim. Eşim de emekli kimya mühendisi. Letonya’ya göç edip süresiz oturum almak fikrindeyiz. Çalışmak ya da iş kurmak şu aşamada planımızda yok . Sorularım şöyle:
  1-Orada uygun bir ev alıp Türkiye’den gelecek olan paramızla yaşamayı düşünürsek, aylık ne kadar (Tabi ortalama) paraya ihtiyacımız olur?
  2-Bu ülkeler eski Sovyet ülkeleri olduğu için soruyorum: Yabancılar için güvenli bir ülke midir? (Ben uzun yıllar Kazakistan’da çalıştım.
  3-Türk yemeklerini severler mi? Yani bir Türk restoranı, pideci vs açmak iyi bir yatırım olabilir mi?
  4-İyi derecede İngilizce ve biraz da Rusça bilirim. Orada yaşam için yeterli olur mu? 62 yaşındayım yeni bir dil için biraz geç tabi.
  Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler.
  Saygılarımla
  Faruk Osmanpaşaoğlu

  1. Merhaba Faruk Bey,

   1- Eger oturum iznini gayrimenkul alarak kazanmak istiyorsaniz bu size en az 250bin EUR’ya mal olacaktir. Aylik giderlerinizi hesaplamak icin bu sitedeki verileri kullanabilirsiniz – https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/Riga
   2- 6 yildir buradayim su ana kadar hicbir problem yasamadim. Turkiye’den daha guvenli hissettiriyor en azindan 🙂
   3- Bu cevap vermesi zor bir soru. Onlar severmi sorusu yerine su sorulari sormak gerekiyor bence “Siz sevdirebilir misiniz? Kaliteli hizmet sunup iyi bir tanitim yapabilir misiniz? Belirli seviyeye gelene kadar gelir kazanmadan ne kadar bekleyebilirsiniz?”
   4-Benim icin Ingilizce su ana kadar yeterli oldu, fakat ozel sektorde is yapmayi dusunuyorsunuz yerel insanlarla iletisime gecip alis/veris yapacaksiniz. Rusca belki bir yere kadar yeterli olabilir ama Letoncayi azda olsa ogrenmeniz gerekebilir.

 21. Merhabalar.
  Oncelikle detayli paylasimlar icin cok tesekkur etmek istiyorum size. Benim size sizin de asina oldugunuz bir firmadan bir sorum olacak;

  Ben 6 yillik tecrube sahibi senior software engineer’im. Uzmanlik alanim; Java. 2 gun once Accenture’dan kabul aldim ve bana yapilan teklifteki ucret Istanbul’da kazandigim ile Euro bazinda ayni. Pozisyon; Senior Analyst Role; Java developer.

  Siz de eski bir Accenture calisani olarak bu sirketi ve ulke degisikligini onerir misiniz? Kafam biraz karisik, yorumlariniza ihtiyacim var cunku kimle konussam o para icin ulke degistirmeye degmez diyor. Sizce cok onemli bir kriter mi bu? Bati avrupa ucretlerinin yarisi kadar oluyor bu ucret ama alim gucu yuksek biliyorum. Fakat para biriktirme konusunda cok basarili olmuyor acikcasi.

  1. Merhaba,
   Mail üzerinden yazdığım gibi WhatsApp üzerinden görüşebiliriz.Sorularınızı elimden geldiğince yanıtlamaya çalışırım.

 22. merhaba,
  sizin blogunuzu okuyorum ve sizden letonyaya yerleşim hakkında bilgi ve deneyimlerinizi benimle paylaşmanızı ve yardımlarınızı rica edeicem.
  bana dönüş yaparsanız çok sevnırım .
  tesekkurler

 23. Merhaba,
  Ben de IT calisaniyim ve Accenture firmasi ile is gorusmesi yaptim.
  Detaylari ozel mesaj olarak ilettim.
  Konu hakkinda fikrinizi paylasabilirseniz cok sevinirim.
  Tesekkurler

 24. Merhabalar,

  Geçen hafta Linkedin aracılığıyla sizin de çalışmış olduğunuz Accenture şirketinden mesaj aldım. SAP ABAP DEVELOPER pozisyonu için Riga’daki merkezde çalıştırılmak üzere çalışan arıyorlarmış ve benimle de görüşmek istiyorlar. İnternette Letonya ile ilgili araştırma yaparken blogunuzda yer alan Letonya’ da Yaşam makelelerinizi gördüm ve okudum. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Sizden ricam Accenture firması maaş durumları hakkında kısaca bu şirket hakkında bilgi verebilir misiniz? Ayrıca Letonya’ daki sosyal yaşam, hayat pahalılığı hakkında bilgi verebilir misiniz ?

  Vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

 25. Merhabalar,

  Ben de Accenture firması ile Salesforce Developer pozisyonu için görüşeceğim. Ancak burada merak ettiğim nokta çalışan hakları nelerdir, Accenture firması sizin için nasıl bir firma ve çalışmak için ve yaşamak için Letonya uygun bir yer midir bunlar kafamdaki sorular? Ayrıca ortalama bir mühendis maaşı ve benim bu firmadan isteyebileceğim maaş miktarı nedir, ve bu para ile Riga da yaşam olanaklarından ne kadar faydalanabilirim bilgi verirseniz sevinirim.

  Çok teşekkürler.

 26. Merhaba.Ben letonya’ya taşınmak istiyorum ancak yalnız ingilizcem var.Siz bir şirkette çalışabilmek için letonca öğrendiniz mi acaba ?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Hayır. Bugüne kadar çok uluslu firmalarda çalıştığım için Letonca öğrenmem gerekmedi. Fakat yine de gündelik hayatta eksikliği yaşıyorum zaman zaman.

   1. Orada çok uluslu firmalarda çalışabilmek için yeterliliğiniz nedir acaba.Ne okudunuz,hangi iş kollarında imkanlar daha müsait acaba ? Teşekkürler .

    1. Ben yazılım mühendisliği eğitimi aldım ama proje yönetimi yapıyorum uzun süredir. Bilişim sektöründe kalifiye eleman ihtiyacı uzun süredir var ve dışarıdan yabancı mühendisleri buraya getiren çok uluslu firmalar mevcut.

 27. Merhaba bende 3 sene icinde letonya ya tasinmayi dusunuyorum arti orada egitim gormek gibi amacim var acaba orada okuma şansim nasil ve oturma izni icin ne yapmaliyim ?

 28. Merhabalar, ben suan lisede okumaktayim ve artik universiteye gitmeme aylar kaldi ama cok kararsizim letonya mi litvanya ya mi gitsem diye

  1. Yazı tura at o zaman 🙂 Letonya’da ya da Litvanya’da üniversite eğitimi almadım. Fakat Letonya’da eğitim alan arkadaşlar iyi olduğunu söylüyorlar. Eğer Letonya sizin için daha cazip geliyorsa konuyla ilgili bir arkadaşa yönlendirmeye çalışırım.

 29. Merhaba,
  Ben de yorum yazan pek çok arkadaş gibi Accenture firması ile görüşüyorum. Senior Software Test Automation Engineer pozisyonu için. Ev kirasını çıktıktan sonra (burda da kira vermiyorum) aşağı yukarı tl olarak aldığım maaşın euro karşılığını Riga’da alacağım. Evliyim ve bir kızım var. Ekonomik olarak benzer standartları Riga da sağlayabilir miyiz? Glassdoor sitesinde Accenture hakkında uzun çalışma saatleri, yöneticilerin tutumu ve baskısı hakkında olumsuz değerlendirmeler var. Benim durumum hakkında sizin fikirleriniz ne olur. Teşekkürler saygılar.

 30. Merhaba,

  Ben de Accenture firmasıyla işe alım sürecindeyim.
  Firmadaki çalışma yoğunluğu ve fazla mesai durumu sizin projeye mi has bir durum muydu, yoksa her proje aynı şekilde midir?

  Saygılarımla,

 31. Merhaba Okan Bey,

  Accenture firmasından görüsme teklifi aldim. Eger uygun olursaniz asagidaki konularda tecrubelerinizden faydalanmak isterim;

  * ise alim sureci nasil ilerliyor ve ne kadar suruyor?
  * bu surecte neler talep etmek veya etmemek lazim?
  * ailem icin de saglik guvencesi sagliyorlar mi?
  * ilk anda ne seviyede bir ingilizce beklentileri var?

  Yorumlariniz benim icin cok degerli, simdiden cok tesekkur ederim.

  1. Bu sorulari Accenture’dan sizinle iletisime gecen kisiye sormaniz daha uygun olacaktir.

 32. Merhabalar ,
  Bende Accenture firması ile görüşme organize ediyorum şu sıralar ,
  Test otomasyon mühendisi olarak görüşmek istediklerini belirttiler fakat benimde Letonya ile ilgili aklıma takılan çok fazla soru var fakat Yurtdışında çalışma fikrine aşırı derecede sıcak baktığım için sizinle iletişime geçmek istiyorum ,
  İletişim bilgilerinizi tarafımla paylaşabilirmisiniz?
  Çok teşekkür ederim
  İyi günler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top