skip to Main Content

Letonya’da yaşam – I

Çok daha öncelerinden planlanmış olmasına rağmen bir türlü yazamadığım bu günceyi yayınlamak bugüne nasipmiş diyelim artık. Kar kış, iş güç derken tam bir yılı Letonya’da doldurmak üzereyim. Neler yaptım neler yaşadım şöyle bir özet halinde yazayım ki belki bir gün burayı okuyan birinin işine yarar yaşadıklarım.

Yeni hayat

2011’de Türkiye’den ayrılıp Riga’ya taşınmam gerçekten kolay bir karar değildi. Gelir ve kariyer konusunda İstanbul’da çok daha iyi bir durumdayken, bir anda büyük bir risk alarak her şeyi bırakıp buraya geldim. Burası yatırımcı ya da turist olarak gelenlere cazip bir yer olarak gözükebilir fakat buraya yaşamak için geliyorsanız aynı şeyi söylemem. Bunun sebeplerini şöyle açıklayayım; Birincisi iş olanakları kısıtlı, ikincisi çok büyük bir ülke olmadığı için ekonomisi ve size sunacağı fırsatlarda aynı şekilde küçük, üçüncüsü dil problemi.

İş aramaca

İlk geldiğim günlerde şimdi ne yapacağım diye kara kara düşünüp daha ilk  hafta bazı ufak pişmanlıklar yaşamadım değil. Çünkü buraya gelmeden önce Microsoft Türkiye’den iş teklifi almıştım ve hayır deyip buraya geldim. Hatta gelmeden bir önceki gün bile bir çok firmadan mülakat için görüşme talebinde bulunmuşlardı. Velhasıl hepsine arkamı dönüp Letonya’daki işsiz hayatıma başladım 🙂 İlk hafta sürekli iş ilanlarına bakarak geçti ama şanslıydım ki ikinci hafta CV’mi internete koyduktan tam dört saat sonra iş görüşmesi için aradılar ve bir hafta sonra da çok uluslu bir firmada  Test Takım Lideri olarak işe başladım. Bilişim alanında eğitim aldığım için hep şükrediyorum zira nereye gittiysem Bilişim alanında iş bulmak diğer sektörlere göre daha kolay. Özellikle Letonya’da 2008 ekonomik krizinin hemen ardından ülkedeki kalifiye işçi ve uzmanların İngiltere, İrlanda ve Norveç gibi daha yüksek gelirli ülkelere kaçması, benim işime yaradı. Çünkü Bilişim sektöründe büyük bir talep var, fakat yeterli insan gücü yok. Hazır konusu açılmışken bu talep nerden geliyor onu da açıklayayım. Diğer İskandinav ve Batı Avrupa ülkeleriyle karşılaştırdığınızda Letonya’da insan gücü daha ucuz, bundan dolayı kimi İngiliz, İsveç ya da Norveç firmaları buralarda ofis açıp bir çok projeyi off-shore olarak ucuza malediyorlar.

İş hayatı

İş hayatı nasıl diye soracak olursanız, benim çalıştığım şirket ve projeden dolayı çok yoğun geçtiğini söyleyebilirim. Özellikle de ilk başladığım zamanlarda sürekli fazla mesai yapıyordum ama Türkiye gibi fazla mesaileri görmezden gelmiyor genelde firmalar ve tıkır tıkır hepsi ödeniyor. En azından kendi adıma bunu söyleyebilirim. İş ahlakası konusunda Letonlar tam bir devlet memuru gibi çalışıyorlar. Sabah 9 – akşam 6, işimi yaparım, maaşımı alırım, gerisine bakmam mantığıyla çalışıyorlar biraz ama Rus kökenli olanlar daha hırslı ve azimlililer. Elbette Letonlar içinde de azimli, girişken ve hırslı insanlar var ama Ruslarla karşılaştırıldığında Letonlar daha garantici ve risk almayı pek sevmiyorlar. Ruslar ise aksine, Türkler gibiler risk olmayan yerde kazanç olmaz mantığıyla bir çok ticaret alanında söz sahibiler.

Dil problemi

Dil konusunda pek sıkıntı çektiğimi söylemem açıkçası, birincisi çalıştığım şirkette resmi dil İngilizce onun için, ikincisi ise Letonların bir çoğu (özellikle genç nesil) İngilizce biliyor. Fakat genel olarak konuşursam Rusların bir kısmı ne Letonca ne de başka bir yabancı dil biliyor. Letonlar ise Rusça, İngilizce, İtalyanca ve Almanca gibi dillerden her hangi birini rahatça konuşuyorlar genelde. Fakat şunuda söyliyeyim yeni nesil Letonlar Rusça öğrenmek istemiyorlar birazda milliyetçilik duygularından dolayı. Bunun en bariz örneği daha 1 ay önce yapılan “Rusça ikinci resmi dil olsun” referandumundan “Hayır” oyu çıktı ve bütün Letonlar sandık başındaydı. Gerçi haklılarda kanımca; Ruslar Letonya’yı işgal edip yıllarca asimile etmeye çalışmışlar, eziyet etmişler ama hiçbiri Letonca öğrenmemiş. Rus kökenli olup çok güzel Letonca konuşan bir çok iş arkadaşım var ama genel olarak baktığımızda hepsi için aynı şeyi söylemek zor.

Günlük yaşamda şu ana kadar dil konusunda pek problem yaşadığımı söyleyemem. Hem alış-veriş için olsun, hem de diğer ihtiyaçlarımı karşılarken hep İngilizce bilen birini buldum. Sağlık sektöründe de aynı şekilde, doktorların bir çoğu çok güzel İngilizce konuşuyor. Letonca kursuna gittim, kitaplar aldım ama açıkçası Letoncayı hala öğrenemedim. Gerçi burada kabahat benim, iş yoğunluğumdan dolayı akşamları pratik yapadım. Öğrenmesi biraz zor ve bir çok kuralı var fakat pratik yapıldığı sürece öğrenilmeyecek bir dil değil. Üniversite eğitimim sırasında Rusça dersi de almıştım bir dönem, fakat üç yıl boyunca hiçbir pratik yapmayınca tabii o da pek bir işe yaramıyor 🙂

Letonya’da yemek kültürü

Türkün sofrasında ekmek neyse Letonların sofrasında patates aynı şey diyebilirim. Ya püre şeklinde ya da haşlanmış ve temizlenmiş olarak servis ediyorlar ama yinede ben ekmek yemeden yapamıyorum. Makarnayı, pilavı bile ekmekle yemeye alışmış bir neslin evlatlarıyız biz 🙂

Et ve balık konusunda şu ana kadar çok harika bir şey denediğimi söyleyemem, sonuçta bizim kebap ve döner kültürümüzden sonra buralar o konuda pek başarılı değil bence. Letonlar tütsülenmiş ve kurutulmuş et ve balık ürünlerini çok seviyorlar ki ben hiç haz etmiyorum. Denedim ama bana çok uzak bir damak tadı. Biz her şeyin tazesini tüketmeye alışmışız; Kurutulmuş, tütsülenmiş ya da konserve yapılmış et ya da balık bana göre değil. Baltık denizi pek bereketli bir deniz değil sanırım zaten görüntüsüde biraz göl gibi 🙂 Fakat bazı güzel nehir balıkları var, birde Norveç somunu. Türkiye’deki gibi değil gerçekten güzel burada! Bir Karadenizli olarak elbette hamsiye özlem duyuyorum ama buradaki çakma hamsi biraz büyük ve aynı tad yok tabii. Çupra sevenler içinde çupra’nın çakması var “Dorada” diye Maxima ve Büyük Halkpazarın’da (Central Market) bulabilirsiniz.

Marketten aldığım etler açıkçası çok güzel değil. Kıyma veya diğer et ürünleri Türkiye’deki gibi iyice dinlendirilmiyor sanırım, biraz kanlı oluyor. Birde etin lezzeti başka. Ben Karadeniz’de büyüdüğüm için dağda yetişen hayvanın etinin tadını arıyorum.

Almanya ya da Avusturya’daki gibi bir Türk nüfusu olmadığı için burada bir Türk marketi bulma şansımızda yok. Daha önce Avusturya’da da yaşadım ve yemek konusunda hiç problem yaşamadım; Peynir, zeytin, sucuk, v.s. ne arasak vardı, fakat burada Türkiye’ye gidip gelenlerden sipariş ediyoruz ya da kendimiz getiriyoruz. Ekmek içinse İtalyan ekmeği diye satılan ekmeği ya da hazır bagetleri tavsiye ederim. Maxima ve Rimi gibi marketlerde bulabilirsiniz dondurulmuş bagetleri, fırında 20 dakika pişirdikten sonra harika oluyor. Beyaz peynirin yerinede Fetta peyniri deniyorum. Zeytin olarak Türkiye kalitesinde bir zeytin bulamadım şu ana kadar, sadece Stockman’da salamura sarımsaklı zeytin var hoşuma giden ama onuda çok yiyince zevki kaçıyor 🙂

Sebzelere gelecek olursak, sivri ya da charleston biber yok ama beyaz biber diye charlestonun çakması var 🙂 Hiç yoktan iyidir. Maydanoz, nane ve roka gibi sebzelerin ise tadı bana biraz değişik geliyor. Nasıl diyeyim tatları biraz eksik, güçlü değil. Türkiye’deki kadar geniş bir çeşit yelpazesi yok aklınızda bulunsun. Mantar seviyorsanız, buralardaki mantarında pek tadı tuzu yok açıkçası. Mantar toplamayı sevdiğim için buradaki ormanlara bile gittim marketten almak yerine ama yine de o kadar lezzetli gelmedi. Nerede bizim oraların mantarları!

Emlak ve ulaşım

Yemek konusunda ne kadar dertli olduğum yazının uzunluğundan belli sanırım, hemen konuyu değiştiriyorum yoksa oturup ağlayacağım 🙂

Riga ve çevresinde ulaşım hiç problem değil; Tren, otobüs, tramway, troleybus ve dolmuş gibi bir çok seçeneğiniz var. Etalon adında ön ödemeli bir kart alıyorsunuz ve dolmuş ve tren hariç hepsinde kullabilirsiniz. Akbil gibi yani. Letonya gerçekten küçük bir ülke bir ucundan diğerine en fazla 6 saatte geçersiniz sanırım. Diğer şehirlere ulaşımda kolay, merkez otogardan her yere otobüs var. Tek kötü yanı Letonya’nın yolları çok kötü, yani burada ikinci el araba alacaksınız mutlaka Almanya ya da Fransa’dan gelen ikinci ellere bakmalısınız. Letonya’da kullanılan araçlar çok hırpalanıyor.

Evet gelelim evlere. Türkiye’de yaşadığınız o geniş ferah evleri unutun bir kere, hele de orta gelirli iseniz. Buradaki site tarzındaki binaların nerdeyse tümü Sovyetler’den kalma küçük ekonomik evler. 3 kişilik bir aile 1+1 evlerde yaşıyor genelde. Ben ilk geldiğimde çok sıkıntı çektim bu konuda; Küçücük odalar, eski binalar, eski sovyet mimarisi… Neyse! Güzel ve geniş bir yerde yaşamak istiyorsanız paraya kıyacaksınız, fakat şöyle bir sorun var burada kışlar uzun ve yakıt ücretini evin toplam metrekaresine göre ödüyorsunuz. Hele de -30’u bulan Ocak ve Şubat aylarında faturalar bir şahane 🙂

Evleri genelde eşyalarıyla kiralıyorlar, çok fazla bir şey almanıza gerek kalmıyor. Tabii bulduğunuz ev açısından şanslı olmanız lazım. Komşuluk ilişkileri neredeyse sıfır. Kimse kimseyi tanımıyor genelde,  herkes kendi halinde yani. Kiralar hakkında genel konuşmak çok zor çünkü fiyatlar çok değişken, sadece şunu söyliyebilirim bir kira depozit istiyorlar ev kiralarken genelde. Birde binalar dıştan çok kötü gözükebilir ama dış görünüşe aldanmayın genelde evler tadilat görmüş ve iyi durumda oluyorlar.

Bir sene içerisinde elbette daha bir çok şey öğrendim ve yaşadım ama şimdilik bu kadar yeter. Diğerlerinide başka bir yazıyla paylaşmaya çalışırım. Her hangi bir sorunuz olursa lütfen yorum bırakın ya da mail gönderin, elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

Letonya’daki tecrübelerimin devamını Letonya’da yaşam – II ve Letonya’da yaşam – III yazılarımdan okuyabilirsiniz. Tüm yazılımı görmek için Blog linkine tıklamanız yeterli.
Eğer Letonya’da ya da Avrupa’da oturum izni alarak yaşamak istiyorsanız benimle İletişim sayfasından irtibata geçebilirsiniz.

This Post Has 81 Comments
 1. Beklediğim yazı buydu Ali abi. Çok teşekkürler. Blogunu hep takip edeceğim. Çok güzel düzenli bir blog hazırlamışsın.

  İyi günler

   1. Eşim Letonyalı bu yüzden Letonya ile ilgili herşeyi elimden geldiğince araştırmaya çalışıyorum 🙂

   2. Merhaba

    Bizde eşim ve iki oğlumla bu ağustosta letonya ya taşınacağız.Ev kiraları ne kadar? internette dubleks tribleks evler var ama fiyat yazmıyor .yazınızdan anladığım kadarıyla çok mantıklı değil, ısınma probleminden dolayı. Apartman dairesi daha mantıklı görünüyor.
    esim rigada görev yapacak çocuğun okuluda kipsala da . Uygun fiyata nereden ev tutmamızı tavsiye edersiniz.
    Şimdiden teşekkür ederim.

    1. Gokce Hanim,
     Bulacaginiz eve ve masraflarina gore degisir bu. Yeni projelerde isinma giderleri cok buyuk problem olusturmuyor ama dedigim gibi evlerin bir onceki yildan faturalarini inceleyerek bir yorum yapilabilir. Benimle mail uzerinden iletisime gecerseniz, oradan daha ayrintili bir sekilde yardimci olmaya calisirim.

     1. bir şey sorucam hollandamı letonyamı diye sorsam yaşamak için hangisini söylersınız .

     2. Cevabım Uruguay olurdu 🙂
      Burası sadece Letonya’yla ilgili bilgi paylaşmaya çalıştığım bir yer. Hollanda maalesef tecrübe etmediğim bir yer.

   3. Merhaba bende artık ülke değiştirmek istiyorum malum Türkiye şartları 🙁 emlak alımı ile ilgili bilgi verebilirseniz memnun olurum

 2. rusçamı geliştirmek amaçlı letonyada erasmus programıyla yarım dönem eğitim görmeyi düşünüyorum. ekonomik açıdan ve dil konusunda fikirlerinizi sunarsanız çok memnun olurum. para biriminin oldukça değerli olduğunu ve rusçanın pek konuşulmadığı söyleniyor. benim sürekli üniversite gençleriyle birlikte olcağımı gözönünde bulundurarak rusçam gelişme imkanı bulurmu ? şimdiden teşekkürler 🙂

  1. Ercin merhaba,
   Erasmus programiyla buraya gelen ogrencilerle daha once konusma sansim olmustu. Onlardan ogrendigim kadariyla Ulusal Ajansin verdigi para yasamak icin yeterli ama gezmek, eglenmek ve diger ekstralar icin fazladan para bulundurmanda fayda var.

   Letonya’da iki farkli profil var Rus ve Leton olarak. Ozellikle Riga’daki nufusun yanlis hatirlamiyorsam 43%’u Rus yani Rusca surekli konusuluyor. Yeni nesil Letonlar Rusca ogrenmeyi ya da konusmayi tercih etmiyorlar ki bu konuda haklilar. Onun icin Ruslarla arkadaslik kurman daha iyi olabilir diye dusunuyorum, ama bunu en iyi sen tecrube edeceksin elbette. Buradaki egitimin bittiginde ogrendiklerini bizimle de paylasirsan sevinirim 🙂

 3. Ben de erasmus için Letonya’yı tercih ettim.Yurt imkanlarını merak ediyorum ücretleri ne kadar oluyor mesela? Bir de ben türbanlıyım gerek okulda gerek günlük hayatta çok problem yaşar mıyım?
  Şimdiden teşekkürler…

  1. Nesrin merhaba,
   Yurt ucretlerini tam olarak hatirlarmiyorum ama sanirim 100 Lat civariydi. Erasmusum.com sitesine bir bak orada Letonya’ya gelen erasmus ogrencilerinin yorumlari var, eski ogrencilerede sorabilirsin.

   Turbanli olman burada kimseyi rahatsiz edecegini dusunuyorum muslumanlara karsi on yargili insanlar degiller. Ama turbanli olmandan dolayi bakislari uzerine cekebilirsin ya da meraklarindan dolayi sorular sorabilirler.

 4. Abi merhabalar. Öncelikle seni cesaretinden dolayı kutluyorum :)Bu sene Eylül-Ekim gibi kısmet olursa, Rezeknes Hıgh School Education Institution’q erasmus öğrencisi olarak iki arkadaş gelicez. Gerçi yukarıda anlatmışsın her şeyi ama, araştırdığım kadarılya Rezeknes Riga’ya göre küçük bi şehir. Kiralar, fiyatlar vs orada da Riga gibi midir? Master öğrencisi olarak geliyoruz. Üniversitelerdeki durum hakkında bi bilgin varsa paylaşırsan çok faydalı olur. Yani bizden ilerdeler mi, geldiğimde tezime vs katkıları olur mu gibi şeyler yani… Gece hayatı gündüz hayatından ucuz diye duydum ne derece doğru? Esas soru bu aslında 🙂 Bir de oraya geldiğimizde seni bulmak, görüşmek ve bize yol göstermen mümkün müdür? 🙂 Teşekkürler…

  1. Haluk diğer yorumuna verdiğim cevap burada da geçerli. Riga’nın dışındaki diğer şehirler çok küçük, büyük bir beklentin olmasın ama gideceğiniz üniversite hakkında yorum yapamam. Elbette fiyatlar Riga’ya göre daha ucuz olacaktır ama ne kadar bir fark olur bilemem. Geldiğin zaman bende müsait olursam elbette Riga’da görüşürüz. Gece hayatının ucuz olması sana ve gittiğin yerlere bağlı, ayrıntıları buraya gelince konuşuruz 🙂

 5. bu sayfayı çok beğendim elinize sağlık. bende gelecek güz dönemi erasmus programıyla riga baltıc international academy de olucam ve para birimi çok yüksek türk parasının 3 katı bu yüzden çekincelerim var . yaşam olarak nasıl hayat ucuzmu yoksa parası gibi hayatta pahalımı merak ediyorum yardımcı olursanaız sevinirim 🙂

  1. Burada maaşlar düşük ama harcamalar yüksek; Nasıl olduğunu bende hala anlamadım 🙂 Eğer doğru düzgün Erasmus yapmak istiyorsan yemen, içmen, kiran haricinde cebinde 200- 250 latın olursa güzel bir Erasmus olur senin için diye düşünüyorum.

   1. letonyaya yerleşmeyi düşünüyoruz ama ilkokula başlayacak çocuğumuz var acaba okul nasıl olur

    1. Meltem Hanim Merhaba,
     Henuz okula baslamamis olmasi bence bir avantaj. Sececeginiz okula gore yabanci dil ogrenir ve cok daha kolay uyum saglar diye dusunuyorum.

 6. Meraba yaziniz icin tesekkurler gercekten cok guzel olmus ve ozellikle yemek konusundaki fikirlerinizle hemfikirim , burda yogun bi ozlem yasiyorum , demisken , agustostan beri burdayim Afs degisim ogrencisi olarak lisede bi senelik egitim goruyorum , daha cok tecrube . Edindigim tecrubelre gore pahali , gelir dusuk , Turkleri cok ozluyeceginiz derece soguk insanlarin bulundugu ama guzel kizlarin kaynadigi bir ulke Letonya 😀

  1. İsveçlilerden daha sıcaklar yinede 🙂 İnsanları sadece Sovyetlerden kalma bir alışkanlıkla pek fazla iletişim kurmuyorlar. Dikkat ettiysen komşuluk ilişkileri ancak kırsal kesimde, şehirlerde hiç yok neredeyse.

 7. I don’t agree about flats. People who live outside towns usually have a private house. Or even if they live in a small flat most of the people have a summer house or grandparents house in the village where they can go on holidays and weekends. And not all of the people live in small apartments, but I have to say that comparing to Turkey it really can look small.
  I have just found this blog, but I like it very much because it is very interesting to see our culture from your perspective. Thanks 🙂

  1. hi! i’d like to ask about the economy in Latvia. because i,m planning to come with my family and the living costs for a family is important to me. can you give me some ideas like rent, food etc.? thank you

 8. Guzel bir sayfa yapmissiniz!Ben paris’te yasiyorum ve yakinda riga’ya gelmeyi dusunuyorum tatil icin,hazir baltik bolgesine gelmisken mesafenin yakin olmasi sebebiyle litvanya,estonya,stockholm,helsinki hatta saint petersburg’a kisa sureli ziyaretlerde bulunmak istiyorum.ogrenmek istedigim sey tabi ki bilginiz varsa;bu sydigim ulkeler arasi ulasim nasil oluyor tren veya otobusle… stockholm ve helsinki’ye gemi ile gitme imkani varmi?simdiden tesekkurler 🙂

 9. merhaba,

  oncelikle paylastıgın bilgileri cin tesekkurler. Riga’da uluslararası bir firmada gorev alma ihtimalim var. daha once turist olarak geldigim bu sehri acıkca cok begenmiştim ama elbette yasam farklıdır.

  guvenlik konusunda ne soyleyebilirsin ? ırkcılıgın cok olmadıgını soylemişsin. ben baya bi esmer kalıyorum. bildigin kara kaş kara göz olayı :). ne biliyim geceleri suradan gecme gunduzleri burada yurume su bolgeye gitme gibi seyleri varmıdır ? yada yabancıların basına gelen tatsız olaylar kayda degecek kadar yasanmısmıdır ?

  bi cumle sarf edebilirsen sevinirim.

  simdiden tesekkurler.

  1. Şu ana kadar ırkçılıkla ilgili hiç böyle bir olay duymadım. Esmer olman kimseyi rahatsız etmez, çünkü burada İtalyanlar ve İspanyollar var. Yani buradakiler için yeni bir şey değil esmerler.

 10. Açıkçası benim merak ettiğim şey, siz birden pat diye gittiniz. peki sizin çalışma vizesi almanıza gerek yok muydu? yada varsa nasıl alıp gittiniz? bunun dışında turizm’de kariyer yapmak için seçenekler mevcut mudur? Umarım cevap verebilirsiniz. Teşekkürler.

  1. Oturma izni alınca çalışma izninide veriyorlar belli koşullar altında. Çalışma izni alabilmeniz için bir kaç değişik yol var. Aile birleşimiyle olabilir(eşinizin Letonyalı olması gerekiyor), buradan bir şirketin sizi işe almasıyla olabilir ya da kendi işinizi kurup burada oturma izni için başvurabilirsiniz.

   Turizm işini burada yapan bir kaç Türk firması var zaten. Pazar çok büyük olmadığı için çok büyük bir iş imkanı olacağınıda düşünmüyorum.

  2. selamlar..
   Uzun süredir eşim ve tek çocuğumla birlikte artık ülke değiştirme zamanımız geldi diye düşünüyoruz(sanki sık sık yapıyormuş gibi 🙂 ) önceleri Kanada için çalışmalarımız vardı ama son dönemde doğu avrupa ağır basmaya başladı. Ben doktorum eşim diş hekimi. tabiki illa kendi işimizi yapmayıda düşünmüyoru. Ama letonya’nın topraklarında emlak alımı karşılığında vatandaşlık verdiği duyumunu aldık doğrumu? verdiğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

 11. merhaba,
  bende liseyi bitiren oglum sayesinde Riga’yı duydum.yurdışı egitim fuarında riga teknik üniversiteyi ve fiyatlarını görunce ilgilendigini söyledi.tabi bizde önce denkligini araştırdık,gerçekten kabul gören bir okul ve egitim programıda iyi görünüyor,erasmus olsa hiç düşünmeyecegim ama lisan programı olunca oradaki arkadaş okulda yabancı ögrenci durumu vede en önemlisi yaşının 18 olması ?

 12. Yazdıklarınızı okurken Türkçenin ( veya kullanılan bir başka dilin) doğru kullanılmasının ne kadar çok önemli oldugunu bir kez daha gördüm. Söylemek istediklerinizi o kadar iyi ifade etmissiniz ki, tek bir cümleyi bile birden fazla okuma gereği olmuyor. Bunun icin size samimi teşekkürlerimi ifade etmek isterim. İzninizle sunu sormak isterim : sehrin merkezi diyebileceğimiz bölgede, alisveris ve gece hayati aktivitelerine ( gece klüplerine, masaj salonlarına vb.) yakin konumda , 4 veya 5 yıldızlı, guvenli ve temiz bir otel tavsiyeniz olabilir mı lütfen ? Tekrar teşekkürler.

  Mehmet

 13. merhaba ben letonya ya işçi olarak gelmeyi düşünüyorum sizce gelsem iş olanakları nasıl olur?işçi olarak nasıl gelebilirim bilgilendirirseniz çok teşekkür ederim

  1. Letonya’da iş olanakları çok kısıtlı. İyi derecede yabancı diliniz ya da çok geçerli bir işiniz olmadığı sürece burada iş bulmanız kolay değil. Bulsanız bile Türkiye’den daha az para kazanırsınız.

 14. Merhaba abi , ben bir lise öğrencisiyim ve bir performans ödevim var letonya hakkında. Ama ne kadar aradıysam da letonyanın askeri yanına dair pek fazla birşey bulamadım. Bu konuda bana yardımcı olursanız çok ama çok sevnirim . Yaklaşık 3 günlük sürem var blogunuzu hep takip edeceğim. Büyük bir heyecanla bekliorum

  1. Mustafa ödevine yardımcı olmak isterim ama Letonya ordusu hakkında pek fazla bilgim yok. Büyük bir orduları olmadığı için pek ilgimi çekmedi şu ana kadar. Daha çok NATO’da görev alıyorlar diye biliyorum. Zorunlu askerlik yok, profesyonel askerlik var, kadın erkek karışık. Hava kuvvetleri neredeyse yok denecek kadar küçük, her hangi bir saldırıda NATO’ya güveniyorlar. Aralarında güvenlik anlaşması var.

 15. Merhaba. öncelikle letonyayi böyle güzel tanittiginiz icin cok sevindim. Letonyali bi bayanla nisanliyim. Ve orada yasamaya karar verdik. Ben ekonomi bölumu mezunuyum. Swedbank a cv yolladim ama suanda kalifiye eleman almadiklarini soylediler. Acikcasi biraz gözum korkuyo acaba orada gecimimi sagliyacak bi is bulabilirmiyim diye. Letonyada yasiyan bikac Turk arkadasla iletisim halindeyim. Gecen baharda 46gun kadar orda kaldim. Yemek konusunda size katiliyorum bizim buralar gibi tadi fazla yok. Ama nedense kurutulmus et ve tuzlu baliklarina bayildim. Kendimce birkac ticaret alani saptadim letonyada yapilabilicek. Sizinle irtibata gecmek akil danismak cok isterim. Mailinizi bulamadim. Ama dilerim geri donus yaparsiniz bana. Bu guzel yazi icin cok tesekkurler tekrardan.

 16. Merhaba..
  Beykoz lojistik meslek yuksek okulunda lojistik okuyorum…
  Iki yıllık universitemi 4 e tamamlamak icin letonya daki riga technical University okul anlaşması oldugu icin basvuru yapmayı dusunuyorum..
  Fakat kapalı oldugumdan dolayi cok buyuk sorunlarls karsilasirmiyim ve part time bir is okulla birlikte idare edebilecegim bir id bulabilir miyim…
  Lojistik depertmaninda is imkanlarinida merak ediyorum..
  Eğer bunlarsorun olmaz gelirsem benim icin donum noktasi olacak letonya…

  1. Selva Hanim,

   Basortunuzle ilgili konuyu basvuruyu yapacaginiz universiteye danismaniz daha saglikli olur. Universitelerin ic yapilarini ve kurallarini bilmiyorum maalesef fakat Avrupa Birligi’nde genel olarak boyle bir kisitlama yok. Sorun olacagini dusunmuyorum.
   Lojistik sektorunde is imkanlariyla ilgili bir bilgim yok su an icin yardimci olamayacagim.

 17. Merhaba Ali Bey,
  Öncelikle ayrıntılı ve açıklayıcı yazınız için çok teşekkürler. Gerçekten aklımdaki birçok soruyu aydınlattı.
  Ben Türkiye’de kurumsal bir şirkette Elektrik Mühendisiyim.
  Yabancı dil olarak İngilizceyi kusursuz olmasa bile akıcı olarak konuşabiliyorum.
  Letonyalı bir bayanla evlenip oraya yerleşmeyi düşünüyorum ancak iş konuşunda ciddi çekincelerim var.
  Bu konuda bir öneriniz olur mu acaba yada benim meslek alanımla ilgili iş olanakları açısından ne düşünürsünüz? Daha önce bu alanda bir gözleminiz oldu mu?

 18. merhaba
  ben gecen sene riga ya gelmistim bana cok sicak ve tatli bir sehir olarak geldi ve tekrar gelmek istiyorum sizi ne zaman gelmemi tafsiye edersiniz gecen yil son baharda gelmistim cok karabalik degildi yazinda oylemidir ? simdiden tsk ederim

 19. peki para durumu nasıl orda türk parası ve oranın para bırımı oranı ne alım gücü nasıll. hayat pahalımı bunu yazmamışın dostum 🙂

 20. merhaba,

  Ben yakında Letonya’ya geleceğim. Letonya’da yatırım karşılığı oturma vizesi için gelip araştırma yapacağım. Bunun içinde burada yaşayan Türklerden yardım almak istiyorum.
  Yardımcı olabilir misiniz?

 21. Merhaba
  Baltık ülkeleri konusunda uzun zamandır araştırma yapmaktayım.Yaşamadan anlayamayız fakat oradaki hayat çok çekici geliyor.Hani insanın için bilmeden,görmeden bir şeyi çok sever içi ısınır ya,Riga ve Vilnius’ta öyle geliyor bana. 🙂 Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü üniversite öğrencisiyim,seneye mezun oluyorum.Orada kendi işimi yapabilme ya da en kötü farklı bir iş bularak çalışabilme imkanım nedir size göre..
  Bu denli her şeyi açıkladığınız için teşekkür ederim,yaşamınızda başarılar diliyorum.

 22. Eylül ayında bir üniversiteyi ziyaret edeceğim ve yanımda ne götüreceğimi kestiremiyorum. Hava çok soğuk olur mu o ayda?

  1. Eylül ayı biraz riskli bir ay. Buranın havası çok değişken olabiliyor ama kesinlikle yanınızda son baharlık sizi sıcak tutabilecek elbise getirmenizde fayda var. Ayrıca yağmurluk ya da küçük bir şemsiye getirmeyi unutmayın 🙂

 23. merhaba,
  Ben 6 aydır letonya’nın cesis şehrin de yaşıyorum. Buraya EVS projesşyle geldim ve projem 1 ay sonra bitiyor ama ben burda kalıp bir işe girmek kendimi ve dilimi geliştirmek istiyorum.Letoncanın çok da zor olduğunu düşünmüyorum günlük konuşmaları hemen hemen anlıyorum o da sadece dinleyerek oldu öğrenmek için bir çaba göstersem devamını getireceğime inanıyorum. Türkiye de dış ticaret bölümünden mezundum projem de çocuklarla ilgili. Bana önerebileceğiniz bir iş fikri olabilir mi riga da çalışmak isterim tabiki de ama ne alan da olcağı konusun da çok kararsızım..

 24. Öncelikle herkeze selam olsun. Sosyoloji ikinci sinif ogrencisiyim. Erasmus programi ile bir donemlik geldim.Daugavpils universitâte ‘ne baslayacagim. Arkadas cok guzel betimlemis LEtonya ‘yi. Alisveris konusunda maxima adindaki marketi tavsiye ettiler digerlerine gore ucuzdur. Arkadasimizin dedigi gibi para birimi Lat; 1 lat=3.80 tl.. Erasmus bursu olmasa gelmezdim. Gelecek arkadaslar bizim memeleketteki kisi goze alarak eslarinizi aliniz. Bem aceleden geldm o nedenle bbna masraf olacak giyim konusu..OKUL KOnusunda yardim edebilecgim bir durum varsa yardim etmeye calisirim Daugavpils icin. İnsan tek olunca cok sttes yaabiliyor.. Saglicakla kaliniz Allah in selami bütün müslümanlarin üzerine olsun…Good days…

 25. Merhaba Arkadaslar
  Ben Letonyada RIga 4 sene yasadim. Suanda ingiliterede yasiyorum ama tabiki hersene Riga gidiyorum Eger ki Letonca yada Rusca ogrenmek istersen yardimci olabilir turkce kadar iyi letonca ve rusca konusuyorum Tesekkur ederim

 26. Ali bey blogunu çok ama çok beğendim helal olsun tebrik ederim seni peki Türkiye’den oraya ne ihracat edebilirim fikir senden geresi benden en kısa zamanda bana dünersen sevinirim

 27. Merhaba öncelikle ayrintılarınız için tesekkür ederim ben ingilizce bilmiyorum daha önce hiç bir ülkeye gitmedim letonya da rahat çalişabilirmiyim ve letonya güvenilir bir ülkemi

  1. Hicran Hanim Merhaba,
   Sorulariniz cok genis ve cevap vermek zor bu sekilde. Musadenizle ben bir kac soru sorayim once. Gecerli bir mesleginiz var mi? Neden Letonya’da calismak istiyorsunuz? Ingilizce bilmiyorum demissiniz, baska bildiginiz bir yabanci dil var mi?

   Letonya genel olarak guvenli bir ulke.

 28. merhaba..
  yakin zamanda letonyali bir bayanla evlenecegim ve letonya ya ( riga) yerlesmeyi düsünüyorum. yabanci dilim yok. iş bulma konusunda nekadar sıkıntı yaşarim

  syg

  1. Yabanci dil olmadan isiniz gercekten zor. En azindan iyi derecede Ingilizce bildiginiz takdirde sansiniz biraz daha yuksek olur. Rusca biliyorsaniz cok daha iyi.

 29. Merhaba

  Ben kısa zaman önce Riga ya yerleştim henüz Letonya yi tanıma fırsatım olmadı. Size birkaç sorum olacak bilginiz dâhilindeyse yardımcı olursanız sevinirim

  Riga da cuma namazını kılabilecek bir toplanma yeri mevcutlu

  Helal kesim et ürünlerini alabilecegimiz yerler varmıdır

  Riga da yaşayan Türkleri tanıyıp tanışabileceğimiz bir ortam varmıdır

  Syg

  1. Merhaba,

   – Brivibas iela 104’te Islam Merkezi var. Sanirim hala orada kildiriyorlar cumayi.
   – Turk bakkali vardi heeal et icin ama kapandi. Camii’dekilere sorup alternatif yerleri ogrenebilirsiniz.
   – Turklerin oyle biraraya geldigi bir klup ya da topluluk yok bildigim kadariyla.

   1. Merhaba. Letonya’da is nasıl bulabilirim ? Önerdiğiniz herhangi birşey var mi ?

    İngilizce ve Rusça biliyorum.

    Teşekkürler.

    1. Elbette. İletişim sayfasından bana mail atarsanız size geri dönüş yaparım.

 30. Merhabalar,öncelikle Letonya hakkında bilgi verdiğiniz için teşekkürler ancak işle alakalı biraz daha aydınlatırsanız çok sevinirim.Benim uzun yıllar ingiltere ve rusya gibi ülkelerde yasama fırsatım oldu ve suanda letonya hakķında araştırmaya başladım.Ben aslında fitness eğitmeniyim ancak letonya’da sporla alakalı iş bulabileceğimi çok düşünmüyorum.Rusçamı ilerletmek için herhangi bir dil kursuna kayıt yaparak öğrenci statüsünde gelmeyi planlıyorum fakat letonya’da hem okuyup hem çalışma imkanı varmıdır??yada herhangi bir is bulabilirmiyim??rica etsem bilgi verirmisiniz??ingilizcem ve ruscam iyi durumda….Teşekkürler…

 31. Merhaba. Software QA engineer pozisyonu için Letonya ile görüşüyorum. Sizin de çalıştığınız Accenture ile. İnternette-glassdoor da bazı olumsuz yorumlar gördüm-okudum. Uzun çalışma saatleri, work-life balance ın devamlı work tarafına kayması, Letonya’da fazla IT şirketi olmadığının farkında olan yöneticilerin, çalışanlar üzerinde bunu koz olarak kullanması gibi. Bir yandan da primler-bonuslar var denmiş. Ne gibi ikramiyeler var?

  Sizin fikriniz nerdir? İstanbul’da kira vermiyorum. Riga için kira ve diğer ev masraflar çıktıktan sonra olmak kaydıyla neredeyse buradaki maaşımın euro karşılığını teklif ediyorlar. (Örneğin-misal olarak burada 5.750 maaş alıyorsam orada 1.000 euro veriyorlar gibi) 1 euro = 5.75 TL Son derece kişisel soru ama benzer standartları tutturabilir miyim? Teşekkür ederim, saygılar.

 32. letonya da oto boya işi ne durumda yakında letonyadan evleneceğim, orayı yerleşmeyi düşünsem bu meslekte iş imkanı nasıldır

 33. merhaba. Letonya’da yaz tatili için erasmus programı dahilinde staj yapmayı düşünüyorum. staj yeri bulmam gerekiyor.önerileriniz nedir?

 34. […] Letonya’daki tecrübelerimi paylaştığım ilk yazıları Letonya’da yaşam – I ve Letonya’da yaşam – II yazılarımdan okuyabilirsiniz.  Tüm yazılımı […]

 35. ıyı gunler.. rıca etsem ıletısıme gecermısınız sıze danısmak ıstedıgım bır konu var . sımdıdıen tesekkurler

 36. Merhaba, Ben türkiyeden letonyaya taşınıp orada yaşamak istiyorum. Oturum hakkı alabileceğim şekilde ev satın almak istiyorum. 70.000-80.000 eur arasında birikmiş param var. Bu fiyatlarda ev bulabilirmiyim? Bulsam da letonya oturum hakkı verir mi ?
  Konu hakkında bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
  İyi günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top