skip to Main Content

Accenture Letonya

“Accenture Letonya’dan iş teklifi aldım. Accenture Letonya nasıl bir firma?”

“Accenture Letonya’da maaşlar nasıl ya da ne kadar?”

“Accenture Letonya’da çalışma şartları nasıl?”

“Letonya’da kazandığım parayla geçinebilir miyim?”

Sanırım blog üzerinden son üç yıldır en çok sorulan sorular yukarıdaki sorular. Uzun bir süredir bu konuyla ilgili bir blog yazmayı düşünüyordum ama işlerimin yoğunluğundan son üç dört yıldır bırakın bu konuyu hiçbir şey hakkında yazamadım. Neyse son dört yılın hikayesini başka bir yazıda yazarım, şimdi Accenture Letonya konusuna geri dönelim.

2011 yılından bu yana Letonya’da bilişim sektöründe çalışıyorum; Önce Accenture Letonya’da (custom development, 2011-2013) sonra Evolution Gaming’de (igaming, 2013-2018) çalıştım ve Ekim 2018’den bu yana da Orange Sky Finance (fintech) firmasında çalışıyorum. Bunları söylememin sebebi birazdan yanıtlayacağım soruları “fikir sahibi” olarak değil Letonya’daki bilişim sektörüyle ilgili biraz bilgisi ve tecrübesi olan biri olarak cevaplamaya çalışacağım.

Benim Accenture tecrübem 2011-2013 yılları arasında ama orada çalışan birçok arkadaşla sıklıkla görüştüğüm ve tecrübelerimizi paylaştığımız için bilgilerim hala güncel diyebilirim.

“Accenture Letonya’dan iş teklifi aldım. Accenture Letonya nasıl bir firma?”

Benim tecrübelerime göre Accenture’da teknik bilgi ve kabiliyetlerinizi arttırabilir uluslararası düzeyde tecrübe kazanabilirsiniz. Yani iyi bir okul eğer bu okulun imkanlarını iyi bir şekilde değerlendirebilirseniz kariyerinizde çok hızlı bir şekilde ilerleyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Accenture’da bulunduğunuz pozisyona, çalışacağınız projeye, müşteriye, ya da ekibe göre kazanımlarınız ve tecrübeleriniz elbette farklılık gösterecektir ama başarılı olmak için gerekli olan adımlar ana fikir yer, şirket ya da proje gözetmeksizin aşağıdaki gibi olacaktır:

 • Gözlemle ve Öğren
 • Uyum sağla
 • İlerle

Gözlemle ve Öğren

Yeni bir ülkede ve iş ortamında farklı kültürden insanlarla ve çalışma yöntemlerini tecrübe ediyor olacaksınız. Çevrenizde gördüğünüz ve sizin için belki garip ya da farklı olan şeyleri yargılamak yerine neden-sonuç ilişkisine odaklanmanızı tavsiye ederim. Böylelikle içinde bulunduğunuz yeni ortamı daha iyi anlar ve öğrenme ivmeniz artar. Bunların hepsi size ilerleyen dönemde tekrar uygulanabilirliği olan tecrübeler olarak geri dönecektir.

“Anlamadan Dinlemeden Cevap Verme”

Gözlemleme ve öğrenme sürecinde öğrendiklerinizi ne kadar hızlı bir şekilde uygularsanız bulunduğunuz ortama da o kadar çabuk adapte olur ve iş arkadaşlarınız tarafından kabul görürsünüz. Kendi yaşadıklarımdan bir örnek vermek istiyorum.

2011 yılı Letonya’ya temelli olarak yerleştim ve Accenture firmasında çalışmaya başladım. Yöneticim aslen Rus (orta yaş grubu), proje ekibimdeki iki ürün yöneticisinden biri Rus diğeri Leton (50 yaş grubu). Yazılım geliştiricileri Rus, Ukrayna ve Letonya’dan, benim yönettiğim test ekibi Hindistan’da, müşteri Avrupa Birliği Komisyonu yani sürekli iletişim halinde olduğum 26 ülkeden temsilci var. Sizin ne kadar çalışkan ya da iyi bir yazılımcı olduğunuz iletişim kuramadığınız sürece hiçbir şey ifade etmiyor.

İşinizi yapabilmeniz için önce iletişim kurabilmeniz gerekiyor. “Ben İngilizce konuşuyorum” demeniz yeterli olmuyor. Çünkü hiçkimsenin ana dili İngilizce değil ve kültürel farklılıklar iletişime, iş ahlakına, yöntem ve süreçlere yansıyor. Sizin için farklı olan bir başkası için normal olabiliyor. Onun için büyüklerimiz hepimize dediği o güzel söz çok daha iyi bir anlam kazanıyor “Anlamadan dinlemeden cevap verme” :). Anladığınız zaman çok daha rahat iletişim kurabiliyor ve uyum sağlayabiliyorsunuz.

İlerleme

Yukarıda bahsettiğim Gözlem, Öğrenme, ve Uyum sağlamayı başarabilirseniz İlerleme bunu doğal sonucu olacaktır. Teknik ve sosyal anlamda ne kadar mesafe katettiğinizi görecekseniz ki tabii ki bunun finansal olarak da bazı geri dönüşleri olacaktır size.

“Accenture Letonya’da maaşlar nasıl ya da ne kadar?”

Ben bu soruya sadece Accenture odaklı değil, Letonya genelinde cevap vermek istiyorum. Hangi alanda uzmanlığınız ve ne kadar tecrübeniz olduğunu bilemediğimden maaş aralığı da genel olacak.

Letonya’da bilişim sektöründe maaşlar NET 1300 EUR – 3500 EUR arasında değişiklik gösteriyor. Bu verdiğim aralığın dışında da maaşlar ödenebilir. Fakat bu aralığın dışında ücret ödenen roller ya teknik yönetici rolleri ya da çok niş olan ve Letonya’da bulması zor bir teknik yeterlilik için olabilir. Mesela en az 5 yıl tecrübesi olan Scala Developer.

Örnek iş ilanlarını incelemek için www.cv.lv sitesini incelemenizi tavsiye ederim. Letonya’da yasalar gereği iş ilanlarında maaş aralığını belirtmek zorundalar. Ben bir süredir bilişim alanında yönetici olarak çalıştığımdan işe alım süreçlerine dahil oluyorum ve bu yasa ocağımıza incir ağacı dikti diyebilirim 🙂

“Accenture Letonya’da çalışma şartları nasıl?”

Benim kendi tecrübem pek iyi sayılmaz ama bu çalıştığım projeden kaynaklıydı. Aynı dönem Accenture’da diğer projelerde çalışanlar çok rahat ve sağlıklı bir iş ortamında çalışırken biz yoğun stres altında uzun saatler çalışmak zorunda kalıyorduk. Onun için bu tamamen çalışacağınız projeye, proje ekibine ve ekip kültürüne, ve ayrıca çalıştığınız müşteriye de bağlı.

Accenture’da yıllardır çalışıp çok memnun olan insanlar da var. Sanırım bu size, projeye, ve beklentilerinize göre değişiyor. Kısacası adam olana iş çok 😀

“Letonya’da kazandığım parayla geçinebilir miyim?”

Bilişimciler aç kalmaz deyip bıraksam olur ama hadi biraz bilgi vereyim 🙂
Burada 1kg Soğan 2,5 TL 1kg Et 44 TL bugünün EUR-TR kurunu kullanırsak. Kazandığınız maaş ne olursa olsun her haftasonuna rahatça dışarı çıkar güzel mekanlarda yemek yiyip eğlenebilirsiniz.

Buraya bekar olmayan ve ailesiyle gelmeyi düşünenler içinse eşinin burada çalışma imkanı olup olmaması çok önemli bir faktör olacaktır. Çünkü eşinizin çalışamaması bütçenizi baya etkileyecektir. Onun için şu sorulara cevap aramanızı tavsiye ederim:

 • Eşim burada iş bulabilir mi?
 • Eğer iş bulamazsa eşim ya da çocuğum için ek sağlık sigortası ya da hizmetleri ne kadara mal olacak?
 • Çocuklar kaç yaşında ve okul masrafları ne olacak?
 • Ailenin büyüklüğüne göre ev kira ve masrafları ne kadar olacak?

Aşağıdaki linklerden buradaki fiyatlardan bilgi sahibi olabilirsiniz.
https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/Riga
https://www.expatistan.com/cost-of-living/riga
https://www.ss.com/ – Ev/araç alım-satım-kiralama ilanlarının neredeyse hepsini burada bulabilirsiniz. Chrome’da açınki tercüme edebilesiniz.

Bitti mi?

Hayır bitmedi daha çok şey yazılır ama hadi her şeyi de buraya yazmayalım. Arayın konuşalım gurbette zaman geçmiyor 😛
Yorum yazanlara email üzerinden dönüş yapıp telefon numaramı gönderebilirim.

This Post Has 4 Comments
 1. Çok güzel bir yazı olmuş. Elinize sağlık. İçime biraz su serptiniz. Yine de ara ara size danışabilmek için iletişeme geçmem mümkün olabilir mi? 🙂

 2. Merhaba.
  Yüm yazılarını okudum, bundan yıllar önce de okumuştum ancak şimdi asıl şimdi lazım. Arayın konuşalım demişsiniz yazınızda 🙂 arasam konuşsak ya :))
  whatsapp: +905075573476
  instagram,twitter,facebook,gmail: @argekumandan

 3. Merhabalar,
  Son notunuzdan güç alarak yazıyorum 🙂 Yakın zamanda Riga’ya taşınacağım araştırmalarımı da yaptım tabi ama sizinle birebir konuşmak da güzel olurdu 🙂

 4. Merhabalar,

  Çok faydalı bir yazı olmuş, teşekkür ediyorum. Detaylı görüşme için telefon numaranızı veya mail adresinizi alabilir miyim? Yakın zamanda taşınmayı düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top