skip to Main Content

Letonya Eurocontrol’e Kabul Edildi

Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı (Eurocontrol )Başkan Yardımcısı Ali Arıduru, Eurocontrol’e Letonya’nın da dahil olduğunu açıkladı.

Eurocontrol logo

8 üyesi bulunan Eurocontrol,  Letonya’nın 2008 yılında örgüte üye olmak için yaptığı başvuru Aralık 2010’da  oy birliği ile kabul etti.  Daimi Komisyon tarafından yapılan değerlendirme sonucunda Letonya’nın üyeliğe kabul edilmesi ile Eurocontrol’ün üye sayısı 39’a yükseldi. 2004 yılında AB’ye katılan Letonya, altı yıl aradan sonra Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı’na kabul edildi.

Sivil Havacılık Genel Müdürü ve Eurocontrol Başkan Yardımcısı Ali Arıduru, 1992 yılında Dünya Sivil Havacılık Örgütü (ICAO)’ya, 1993 yılında Avrupa Sivil Havacılık Örgütü (ECAC)’a katılan Letonya’nın Eurocontrol’e üyeliğine kabul edilmesinin Türkiye açısından öneminin büyük olduğunu kaydetti.

Türk sivil havacılık sektörünün yurt dışındaki önemli yatırımcılarından olan TAV’ın Letonya Hava Yolu Şirketi Air Baltic ile Riga Uluslararası Havalimanı’nın yeni terminal binası yapımı ve işletmesi için iyi niyet sözleşmesi imzaladığını hatırlatan Arıduru, “6 yıldır Eurocontrol’e kabul edilmeyen Letonya, Türkiye’nin Eurocontrol Başkan Yardımcılığı döneminde üyeliğe seçilmiştir. Riga Havaalanı’nın yeni terminal binasını biz yapacağız ve işleteceğiz. Letonya, yurt dışında havaalanı yatırımı yaptığımız 8 ülkeden biri ve Eurocontrol üyeliği ile bu ülkeyi destekleyerek ekonomik anlamda önemli sonuçlar elde edeceğimizi düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Kaynak: Air New Times

This Post Has One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top