skip to Main Content

Letonya Euro bölgesine giriyor

Litvanya AB dönem başkanlığının Twitter hesabından yapılan açıklamada ‘ECOFIN, 2014 yılından itibaren Letonya’nın Euro üyeliğini onaylayarak nihai kararını vermiştir’ denildi.

Letonya Başbakanı Valdis Dombrovskis, ‘Önümüzdeki yıl 1 Ocak’tan itibaren Euro’ya katılıyoruz’ dedi ve ortak para birimine geçmelerinin yalnızca kendileri için değil aynı zamanda Avrupa için de ‘iyi bir haber’ olduğunu söyledi.

Letonya Maliye Bakanı Andris Vilks de ECOFIN toplantısına katılmadan önce yaptığı açıklamalarda Salı gününü ‘sembolik bir gün’ olarak değerlendirdi.

Vilks, böylesine zorlu bir dönemde Euro’ya katılmayla ilgili endişeleri olup olmadığı sorusuna, ‘bu zor zamanların en az birkaç yıl daha süreceğini’ söyleyerek yanıt verdi.

Öte yandan 0.70 lat da 1 Euro’ya sabitlendi.

2008-2009 yılındaki krizi atlatan Letonya, 2011 ve 2012’de yüzde beşin üzerinde büyüyerek Avrupa Birliği’nin en hızlı büyüyen ekonomisi olmuştu.

 

Alıntı haberdir, orjinali burada bulunabilir – http://www.euractiv.com.tr/finansal-hizmetler/article/letonyanin-euro-bolgesi-uyeligine-onay-verildi-028080

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top