skip to Main Content

Slesers Letonya vatandaşlığı satmayı önerdi

Saeima (Letonya Meclisi) milletvekili Ainars Slesers gün geçmiyor ki bir başka çılgın fikirle gündeme gelmesin. Son önerisi Letonya devletine 1 milyon avro bağış yapan yabancılara vatandaşlık hakkı vermek.

Ainars Slesers

Ainars Slesers

Başbakan Valdis Dombrovskis, Slesers’ın tipik açıklamalarından biri olduğunu ve pek şaşırtıcı olmadığını söylerek Slesers’ın yabancılara vatandaşlık satma önerisini reddetti. Böyle bir çözüm önerisinin tamamen Letonya vatandaşlık kurumunun fikir ve amacınının alçaltılmasına ve yozlaşmasına sebeb olacağına dikkat çekti. Ayrıca Başbakan twitter hesabından da açıklama yaparak “vatandaşlık satılamaz çünkü bir kimsenin ülkesine karşı olan bağlılığı ve sadakati satın alınamaz” diyerek sözlerine ekledi. Letonya Yüksek Mahkemesi’de Başbakan’ın bu konudaki sözlerinin yeterince açık olduğunu söyleyerek destek verdi.

 

Slesers,  “Bu yolla 10.000’e yakın ailenin bu fırsattan yararlanabilir ve basit bir matematikle ülke bütçesine 10 milyar avroluk bir gelir kazandırırız. Bu da Letonya’nın dış borçlarını ödememizde yardımcı olur” dedi. Slesers ayrıca sadece gelirleri yasal yollardan olan varlıklı yabancıların vatandaşlık alımına izin verileceğini ve bu kişilerin gelirlerini yasal yollardan kazananlar olacağını söyledi. Leton yetkililer tarafından kişisel kayıtları incelenecek bu kişilerin de her hangi bir suç kaydı olup olmadığı incelenerek “Letonya’ya bağlılıkları” garanti altına alınacaktır diyerek sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top